16  yıldır tasarladığımız web sitelerinin %80′inin brief’inde “Ana sayfada haberler olsun, kendimiz güncelleyelim” cümlesi yer alır.

Niyet iyidir, ama bu sitelerin yine %80′i aradan 2 ay geçmeden haberlerini güncellemeyi bırakır, açıldıktan 1 yıl sonra hala “yeni sitemiz açıldı” haberi ana sayfada duranların sayısı çoktur.

Bir web sitesinin başarısı tasarım, içerik ve kullanıcı odaklılık unsurlarının kararında kullanımına bağlı. İçerik konusu, üzerinde söylenecek çok şey olan bir konu. Bu blogun ilerleyen günlerinde yer yer yine söyleyeceklerim olacak. Ama şimdilik kısa bir giriş bab’ında içeriği 2 ana başlık altında toplayabiliriz. Metin, görsel, grafik ve zengin medya unsurlarından oluşan ve site haritası içinde yer alan, bilgilendirme amaçlı bölümü. Ve sitenin hedeflediği işlevlerle paralel güncel içerik bölümü.

Ziyaretçilerin siteyi ikinci ziyaret edişlerinden itibaren “bu site güncelleniyor” mesajını almalarını sağlamak, sitenin arkasında çalışan, siteyle ilgilenen birilerinin olduğu mesajını da vermekte. Bu mesaj üstü örtülü bir şekilde sitenin sahibi olan kurumu daha güven verici, yaptığını iddia ettiği işi gerçekten yapan bir kurum olduğuna ikna etmede önem taşıyor.

Klima satın almak için girdiğiniz bir web sitesinin ana sayfasında 1999 yılına ait haberleri güncel başlığının altında gördüğünüzde tepkiniz google’a geri dönmek ve bir sonraki işletmenin sitesine gitmek olur.

Peki neden böyle olur? Çünkü içerik yönetiminin ciddiyeti ve getireceği iş yükü çoğu zaman küçümsenmektedir. Oraya 1 haber yazmanın aslında bir süre sonra bir angaryaya dönüşeceği, günlük koşuşturmacanın içinde sıranın haberlerin güncellenmesine gelmeyeceği öngörülemez. Oysa güncel ve doyurucu içerik oluşturmak planlama ve araştırma yapılmasını, üzerinde çalışılmasını gerektiren, kısacası mesai isteyen bir iştir.

Bu nedenle güncel içerik sunmayı planlayanlara 2 önerim olacak.

  1. Bu işi kurum içinde yapılması gereken görevlerden biri olarak tanımlayın ve doğru personele yeni bir iş tanımıyla atayın.
  2. Güncel içerik konusunu outsource edin. Profesyonel içerik sağlayıcı bir firma ya da freelancer’la anlaşın.

Güncellen(e)meyen haberlerle dolu bir ana sayfanız olmasındansa, içeriğinde hiç bir haber olmayan bir ana sayfanız olması daha iyi.