Site Haritası: Sitenizin bel kemiği, o olmadan hiç bir site ayakta duramaz.

Sitenizin içeriğini oluşturmaya başlamadan önce mantıksal yapısını analiz edin.

Örneğin; ürün satışıyla ilgili bir sitenin ana menüsüne vizyon-misyon linkini koymak mantıksal olarak yanlıştır. Bu linki kurumsal ana başlığının altına koymanız daha doğru olur.

Sitenizde yer alacak tüm sayfaların bir listesini çıkarın, bu aşamayı ihtiyacınız olan tüm linkleri alt alta yazarak, hızlı bir şekilde geçin. Ardından bu listedeki sayfaları gruplamaya başlayın.

Örneğin; hakkımızda, vizyon-misyon- iletişim gibi linklerin hepsi mantıksal olarak Kurumsal Bilgiler başlığının altına alınabilir.

Amacımız kullanıcılara mümkün olan en az sayıda başlıktan oluşan bir menü kurgulamak, ama bunu yaparken aradığını nerede bulacağı konusunda yolunu kaybetmesini engelleyecek kadar kısaltmamaya dikkat etmek.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da linklerimize isim verirken kullanıcı tarafından okunacağını unutmadan, mümkün olduğu kadar anlaşılır, kısa ve açıklayıcı kelimeler kullanmak.

Örneğin; bir mobilya sitesinin ürünler başlığının altına Cordelia, Homeros vb gibi koleksiyon isimler vermek yerine Yatak Odası Takımları, Mutfaklar gibi isimler tercih edin.

Haritanız tamamlandıktan sonra ajansınızla paylaşın, görüşlerini alın, haritanın son şeklini birlikte verin.

Ana başlıklar ve bu başlıkların altında yer alacak alt başlıklar kesinleştikten sonra sayfalarımızın içeriklerini oluşturmaya başlayacağız.

Sayfa İçerikleri: Çok az vaktiniz var, kullanıcıya ihtiyacı olanı hemen verin

Sayfa içeriklerini oluştururken sadece ihtiyacınız olan kadar metin ve görsel kullanmaya dikkat edin. İletişim sayfasına ağzında mikrofonla konuşan amerikalı telefon operatörü görseli koymak size hiçbir şey kazandırmaz. Bu sayfaya gelen kullanıcının ilk görmek istediği şey telefon numaranız, emailiniz, adresiniz olacaktır.

İçerik metinlerini hazırlarken kısa cümleler kullanın, lafı gevelemeyin, unutmayın ne kadar kısa o kadar okunur. Bu konuda ajansınızdan destek isteyebilirsiniz.

İçerik dosyanızı hazırlarken her bir sayfanın adını yazın, altına sayfa içeriğini yazmaya başlayın. O sayfaya ait notlarınız varsa ilgili sayfa içeriğinin altına notlar başlığıyla ekleyin.

Dikkat; hiçbir zaman metin aralarına notlarınızı yazmayın, gözden kaçan bir not sitenizde yayınlanabilir.

İlgili sayfada yer almasını istediğiniz özellikleri ekleyin. Örneğin bu sayfaya bir form eklenecek. Kullanılacak grafik, görsel tercihlerinizi belirtin, standart sayfaların içeriklerinin standart olmasına dikkat edin.

Örneğin; ürünlerinizin görsellerine yer verecekseniz her sayfada aynı sayıda görselinizin elinizde olduğundan emin olun. Bir sayfada 10 tane fotoğraf bir diğerinde 2 tane fotoğraf olması bütünselliği bozar.

Görsellerinizi hazırlarken ajansınıza danışın, teknik olanaklarınız görsellerinizi webe uygun olarak hazırlamaya yetmiyorsa, ham hallerini paylaşın, ajansınız gerisini halleder.

Görsellerinize ilgili oldukları başlıklara ait isimler verin.

Örneğin; DSC0078.JPG, cordeliaYeni.bmp gibi isimler zaman kaybedilmesine neden olur, bunun yerine mutfaklar01.jpg, mutfaklar02.jpg gibi isimler verin.

Son aşamada ismi “site” olan bir klasör oluşturun. Bu klasörün içine de ana menü başlıklarınızdan oluşan yeni klasörler açın, tüm malzemenizi site haritanıza uygun hazırladığınız bu klasörlerin içine metin, görseller, videolar şeklinde düzenlice yerleştirin.

Son Söz

Sitenizin içeriğini bu şekilde hazırlayarak hem projenize, hem ajansınıza vakit kazandırmış olacaksınız. Hem de içeriği hazırlarken eksiklerinizi tespit edeceksiniz.

Kolay gelsin.