Brief: Projenizin en önemli aşaması, olmazsa olmaz.

İşe brief’le başlayın. Bir brief hazırlamanız her şeyden önce projenizi daha iyi tanımlamanız için gereklidir. Unutmayın aslında her proje iyileştirme, geliştirme, hata giderme, hedef gerçekleştirme konularında bir fırsat yaratır. Böyle bir fırsatı neden sadece “Daha güzel” bir site gibi yüzeysel bir nedenle harcayasınız ki?

Hedeflerinizi iyi belirleyin.

Brief’i hazırlamadan önce kendi aranızda toplanın, projeden faydalanabilecek her departmanı, her birimi toplantıya davet edin. Yeni fikirlere, görüşlere açık olun. Bu konuda yardıma ihtiyacınız olursa ya da dışarıdan bir bakış açısının faydası olacağını düşünüyorsanız, bu toplantıya ajansınızı da davet edebilirsiniz. Ardından projeniz için mutlaka bir hedef belirleyin. Başarıyı ölçebilmenin tek yolu hedeflerin ne oranda gerçekleştiğini gözlemlemektir. Hedef olmazsa başarı da olmaz.

“Daha güzel bir site istiyoruz”, “Hit sayımız artsın”, “Google’da ilk sırada çıkalım” gibi hedefler hatalı belirlenmiş hedeflerdir.

Bunlar hedef değil, doğru konumlandırılmış bir projenin sonuçları olmalıdır. Proje hedefleriniz, satışları artırma, marka bilinirliğini artırma, operasyon maliyetlerini düşürme gibi şirketinizin hedeflerini uygulayacak bir araç olarak konumlandırılmalıdır.

Artık brief oluşturabilirsiniz. Brief hiçbir şekilde tasarım önerisinde bulunmamalı, sadece ajansın hedefler doğrultusunda doğru çözüm üretebilmesini sağlamayı hedeflemelidir. Unutmayın siz kendi işinizin uzmanısınız, bu uzmanlığı brief’e aktarmak sizin göreviniz, aynı uzmanlıkla bunu tasarıma dökmek de ajansınızın görevi olmalıdır. Brief’i bu bakış açısıyla hazırlayın.

Örnek bir Kreatif Brief görmek ve doldurmak için tıklayın.

Bütçenizi belirleyin: Böcü değil, bütçe… Korkmayın.

Bütçesiz proje olmaz. Eğer proje çalışmalarınızı yaparken hedeflerinizi doğru belirlerseniz, projenizin yatırım geri dönüşünü de belirlemiş olursunuz. Eğer yıllık bir pazarlama/tanıtım bütçeniz varsa bunun ne kadarını projenize ayıracağınızı, yoksa da beklentileriniz doğrultusunda projeniz için ne kadar harcayabileceğinizi belirleyin. Eğer bütçe öncesi ön teklif toplayarak yaklaşık bir değer belirlemeyi planlıyorsanız teklif istediğiniz firmalara neden teklif istediğinizi açıkça belirtin.

Ajansınızı seçtikten sonra bütçenizi korkmadan paylaşın. Unutmayın ajansınız ve siz aynı saflarda yer almalısınız. Fikir geliştirirken, projenin ayrıntılarını belirlerken elimizde ne kadar bütçe olduğunu bilirsek daha gerçekçi çözümler üretebiliriz.

Bütçe belirlemenin bir faydası da ajans teklifi elinize ulaştığında vereceğiniz tepkiyi netleştirmesidir. İnanın teklif verdiğimiz bir firmanın bize “Böyle teklif mi olur?” demesi firmanın itibarını bir hayli zedeliyor. Oysa bütçenizi belirlerseniz medenice “Üzgünüz bizim bütçemiz şu kadardı, teklifiniz bütçemizin üzerinde kaldı” diyebilirsiniz. Unutmayın her yazışmanız, her iletişiminiz firmanızın imajını belirliyor.

Malzemenizi Hazır Edin

Daha hızlı, daha başarılı bir proje için hazırlıklarınızı tamamlayın. Site haritanızı, sayfa içeriklerini ve görsellerinizi hazır edin. Böylece elinizde nelerin olduğunu, eksiklerinizi, ihtiyaçlarınızı da belirlemiş olursunuz.

Bu konuda ayrıntılı bilgi için “Web içeriği nasıl oluşturulur?” yazısına bir göz atın.

Proje Sorumlunuzu Belirleyin

Yetki-sorumluluk ilişkisini unutmadan, bir proje sorumlusu belirleyin. Projenizin bir sorumlusunun olması iletişimde kolaylık ve istikrar sağlar, aksi taktirde kısa sürede iletişim bir kaosa dönüşür ve işlevini yitirir.

Son Söz

Bizimle bağlantıya geçmeden önce bu ön çalışmaları yaparak hem projenize, hem ajansınıza vakit kazandırmış olacaksınız. Kolay gelsin.