Bayi, acente, temsilci sistemiyle çalışan şirketlerin web sitelerinin karmaşık yapısını düzenlemek için tahmin edilenden çok fazla çaba sarf etmek zorunda kalınmaktadır.

Çok sayıda kullanıcının işlem yapabildiği web sitelerinin tasarlanmasında aşağıda belirttiğimiz aşamaların sağlıklı bir biçimde yönetilmesi gerekmektedir.

Her şirketin ihtiyaçları farklılık göstermektedir. Farklılıklarınızı tasarıma aktarırken web sitesi tasarımında deneyimli olan bir tasarım ajansı projenizin gerçekleşmesinde önemli katkı sağlar.

Projenizin Tanımı

Ürün, hizmet veya markanızı internet ortamında tanıtmak veya sergilemek istiyorsanız, web sitenizde yapacağınız işleri ister başlıklar halinde isterseniz cümleler halinde tanımını yapmanızda fayda var.

Bir projenin yüzde yüz yazılı hale getirilmeyeceğini unutmayın. Yaşadığımız bir çok iş deneyiminden bu sonuca varabiliyoruz. Ancak, web sitenizle ilgili ne kadar çok şeyi paylaşırsanız sizin için faydalı bir çalışma modeli olabilir. Ajansınız ortaya çıkan dokümantasyonda nelerin yapılıp yapılmayacağı size anlatacaktır.

Web sitenizin tanımını yaparken sitede bulunması gereken intranet, üyelik sistemi gibi bütün fonksiyonları baştan belirleyip ajansınızla fikir alış verişi yapın.

Biz “Facebook gibi bir site istiyoruz.” şeklinde genel bir tanım yapmak yerine, web sitelerinde gördüğünüz bir fonksiyonu linkiyle birlikte tasvir edin. Böylece, yaptırmak istediğiniz web sitesini daha net anlatmış olursunuz.

Web sitenizde yer alacak sayfalar, formlar, yönetici-üye kullanıcı panelleri ve kullanıcıların yetkileri gibi özelliklerin başlangıçta belirlenmesi önemlidir.

Arayüz Tasarımı

Ortaya çıkan proje tanımına paralel olarak sitenizin arayüzü ajans tarafından tasarlanmaya başlar. Bu aşamada yapılan tasarımla proje tanımının örtüşmesine dikkat edilmelidir.

Arayüz tasarımı web sitesi projenizin doğru bir şekilde anlaşılıp anlaşılmadığı test edebileceğiniz bir aşamadır. Bu yüzden bu aşamada beklentilerinizin ne olduğunu net bir dille ortaya koyun.

İçerik Planlaması

Sitenizin içeriğinde neler olacağını ve elinizdeki tüm bilgileri ajansınızla paylaşın. Arayüz tasarımları ortaya çıktıktan sonra web sitenizin içeriğinde nelerin yer alması gerektiğini, proje tanımı aşamasından da destek alarak, sitenizin statik veya dinamik fonksiyonlarını bu aşamada tekrar edin.

Tasarım ve İçeriğin Entegrasyonu

Arayüz tasarımı ve içeriğin netleşmesiyle web sitenizin uygulama süreci başlamış olur. Arayüz tasarımıyla içeriğin entegrasyonunda internet teknolojilerinin tüm özellikleri kullanılmaya başlanır. Sitenizin ihtiyacı olan yazılım, animasyon, css ve html uygulamaları bu aşama şekillenir.

Web sitenizin yoğunluğuna bağlı olarak uygulamanın en uzun sürdüğü aşama arayüz tasarımı ve içeriğin entegrasyonudur. Ajansınız web sitenizin ne zaman bitebileceğini size bu aşamada söyler.

Beta Test – Yayına Alma

Entegrasyon çalışmaları teknik bir süreçtir. Yapılan uygulamada, içerikle sitede kullanılan linklerin doğru olup olmadığı kapalı devre yayınında test edilir. Varsa hatalar bu aşamada düzeltilir.

Site artık yayın hayatına başlayabilir.

Site Güncellemeleri – Bakım Hizmetleri

Bayilik, acentelik, temsilcilik sistemiyle çalışan şirketlerin web siteleri yayın hayatına başladıktan sonra bakımının ve içeriğinin yönetilmesine devam edilmelidir. Zira, bilgisayar ve internet teknolojileri sürekli olarak kendini yenilemektedir. Bu yenilenmenin takibi düzenli olarak yapılmadığında web siteniz zamanla sorun çıkartmaya başlar.

Bu sorunların üstesinden gelebilmek için ya şirketinizde internet uygulamalarının bakımı konularında bir uzman istihdam edin veya tasarımı yapan ajansınızla web sitenizin bakımı ve geliştirilmesinde anlaşmaya varın. Ajanstan alacağınız hizmet kalitesi ve çeşitliliği her zaman daha fazla olacağını da unutmayın.