Unutmayın aslında ne iş yapıyor olursanız olun, herhangi bir fikri beyin fırtınası sürecine sokarak beklentilerinizi çok aşan yaratıcı ve yenilikçi çözümlere ulaşabilirsiniz.

Bu yazıyı brain storming/beyin fırtınası yapmaya niyetlenen ama teknikleri hakkında bilgisi olmayanlara, fazla derine inmeden hızlı bir başlangıç kılavuzu olsun diye hazırladık. Pek çok farklı yöntem var, ama bizim kullandığımız yöntem aşağıdaki, biz çok faydasını gördük.

Beyin Fırtınasından Önce

 1. Beyin fırtınasına katılacak kişilere en az 2 gün önceden hangi konu üzerinde çalışılacağını haber verin. Kendi başlarına biraz düşünmelerini, araştırma yapmalarını isteyin.
 2. Katılacak kişilerden bir kişiyi belirleyin ve ondan konu üzerinde hiç düşünmemesini, araştırma yapmamasını isteyin. Fransız bakış açısına da ihtiyacınız olacak.
 3. İdeal katılımcı ekibi aşağıdaki şekilde belirleyin. Böyle bir şansınız yoksa sadece şirket için kadroyla da yapabilirsiniz.
 4. Tüm yaratıcı ekip (Eğer bir ajans değilseniz ajansınızdan 1 kişiyi davet etmeniz iyi olur.)
 5. Şirketinizin/Müşterinizin konuyla ilgili departmanından en az 1 kişi (Örneğin ilgili ürün sorumlusu, ADK’dan bir kişi vb.)
 6. Şirketinizin/Müşterinizin Satış/Pazarlama bölümünden 1 kişi
 7. Konuyla hiçbir ilişkisi olmayan 1 kişi (Sekreteriniz, eşiniz, yakın bir arkadaşınız olabilir.)

Fırtına Günü

 1. Beyin fırtınalarınızı yapmak için sabah saat 10:00-11:30 arasını tercih edin. Beynin yaratıcı bölümünün en verimli çalıştığı saatler bunlardır.
 2. Katılımcıların kendilerini bir sınavda gibi, mutlaka iyi bir fikir çıkarmak zorunda gibi hissetmemeleri çok önemli. Eğlenceli bir şeyler yapıldığını hissetmeleri gerekir. Ortada mutlaka kurabiye, atıştırmalık bir şeyler bulunsun. Herkesin rahat oturmasını sağlayın, isteyen yerde otursun, isteyen masada, kim nasıl rahat ediyorsa öyle.
 3. Beyin fırtınasının konusunu belirlerken ÇOK net olun, birden fazla konu üzerinde düşünmeyin, asıl amacınızı belirleyin ve katılan herkesin çok iyi anlamasını sağlayın.
 4. Tüm katılımcıların ellerinde kağıt kalem olmalıdır. Hem akıllarına gelen fikirleri yazmak, hem ikinci turda yapacakları itirazları not etmek, hem de gerekirse fikirlerini görselleştirebilmek için.
 5. İyi bir beyin fırtınası seansının mutlaka bir kişi tarafından yönetilmesi gerekir. Konudan uzaklaşıldığında ekibi uyarmak, itiraz edenleri uyarmak vb. için.
 6. Seansı 1 saati geçmeyecek gibi planlayın (İşler yolunda gidiyorsa yönetici biraz uzamasına göz yumabilir.)
 7. Beyin fırtınasında esas, “nitelik” değil “niceliktir”. Yönetici olarak amacınız ilk yarım saat içinde mümkün olduğunca çok fikri hızlı hızlı not almak olmalıdır. (Yönetici 25 fikir, 50 fikir gibi bir hedef belirlerse iyi olur.)
 8. Yöneticinin bir diğer görevi de söylenen hiç bir fikre diğer katılımcıların yorum yapmamasını, itiraz etmemesini sağlamak olmalıdır. Biri bir fikir söylediğinde bir başkasının “Ama projenin böyle bir bütçesi yok.” demesi hem anında tüm katılımcıların kendilerini kısıtlamaya başlamasına neden olur, hem de fikri söyleyenin defansif davranmaya başlamasına. Bu nedenle seansa başlamadan önce eğlenceli bir ceza uygulaması belirlenebilir. Unutmayın ders yapmıyor, hep birlikte eğleniyorsunuz. Örneğin en çok ceza puanı alan ertesi gün katılımcılara yemek ısmarlayacak, şirket içinde bir gün boyunca herkese çay/kahve servisi yapacak gibi… Cezaları belirlerken de yaratıcı oluverin.

Fırtınanın Gözü

 1. Hedeflenen sayıda fikir bulunduktan sonra ikinci tura geçin. Ceza uygulaması ikinci tur başlarken sona erer.
 2. İkinci turda fikirleri oylamaya sunun, her katılımcı en çok beğendiği 3 fikre en beğendiğinden başlayarak 3-2-1 puan versin.
 3. En çok puanı alan 3 fikri uygulanabilirliği, bütçe ihtiyaçları, zaman kıstasları açısından değerlendirilerek son bir eleme yapın.
 4. Beyin fırtınasının sonunda mutlaka iyi fikirler bulunacak diye bir kural yoktur. Gerekiyorsa bir kaç gün sonra tekrar bir araya gelin.
 5. Beyin fırtınası bir kimya işidir. Zamanla katılımcılar birbirlerini daha iyi tanımaya başlarlar ve verim artar. Kimyayı çok bozan birileri varsa, onları kırmadan fırtına dışına çıkarabilirsiniz.