e-Hamal ile 2016 yılının güzel bir yaz sonu öğleden sonrasında atölyemizin bahçesinde samimi bir toplantı ile tanıştık.

e-Hamal’ın kurucuları Hakan Sinangil, Sinan Sinangil ve Emre Ateşler kuruluş hikayeleri ve felsefelerini anlattılar. İş dünyasında daha sık görmeyi arzu ettiğimiz bir samimiyet, şeffaflık ve dürüstlük ile online alışveriş siteleri ile yaşadıkları sorunları paylaştılar.

Robot: Unutmayın aynı taraftayız, projenizin başarısı kendinize ve bize karşı ne kadar açık olduğunuza bağlı…

Kendi yağıyla kavrulan her proje gibi kaynak yetersizliğinden doğan bir tasarım ve uygulama desteği ihtiyaçları vardı. Sitenin kurulu olduğu hazır e-ticaret paketi artık e-Hamal’ın ihtiyaçlarını karşılamıyor ve potansiyeline ulaşmasının önünde bir engel olarak duruyordu. Farklı bir parti tarafından yazılmış bir sistemin devir alınması ve kodlara hakim olarak çalışmalara başlamak tercih etmediğimiz bir çalışma yöntemidir. Ancak projenin yeni bir yazılımla kaybedecek zamanı yoktu. Konu üzerinde çok kafa yorduktan sonra yeni bir sisteme geçerek zaman kaybetmek yerine var olan sistemi ihtiyaçlarımıza göre düzenlemeyi tercih ettik.

Projeyi fazlara ayırdık.

2016 yılı var olan sistemin devralınması, yeni bir kurum kimliği oluşturulması ve küçük tasarım revizyonlarıyla site tasarımının modernize edilmesiyle geçti. 2017 yılını alt yapının kampanya, stok ve muhasebe desteğini kurarak geçirdik. Bir yandan da düzenli olarak newsletter gönderimleri yapmaya ve sitenin bannerlarını güncellemeye başladık. 2018 yılında altyapı üzerindeki kontrolümüzün tamamıyla elimize geçmesiyle birlikte siteyi responsive hale getirdik. Sosyal medya yönetimine de dahil olarak kurum kimliğini güçlendirmeye devam ettik.

2019 yılında çalışmalarımıza daha akıllı kampanya mekanikleri ve daha sıcak müşteri iletişimleri kurmak için devam edeceğiz. e-Hamal için sosyal medya banner ve videoları, sunumlar, newsletterlar, site ve ürün görselleri hazırlıyoruz. Ayda ortalama 5 newsletter, 10 banner hazırlanıyor.

e-Hamal’ı rakiplerinden farklı kılan özelliği arkasındaki sağlam iş kurgusu, projeyle sürekli ilgilenen ekibi ve dürüst duruşu. (Marka ismini değiştirmeme kararlarımızdan biri de ismin markanın felsefesini olduğu gibi yansıtıyor oluşuydu.) Rakiplerin milyonlarca TL harcayarak yaptıkları televizyon reklamları, sadece bağlı oldukları holdinglere değil akıllara da zarar yazan agresif kampanya mekaniklerinin yerine; e-Hamal’ın sadece müşterilerinin değil, tedarikçilerinin de memnuniyet ve çıkarlarını kollayan iş kurgusu var.

e-Hamal çalışmaları

e-Hamal’ın manifestosundan bir alıntı;

Türkiye’nin Değişik bölgelerinde güvenilir seçici arkadaşlarımız var (İzmir, Adana, Gaziantep, Sakarya…) bazen ziraat veya gıda mühendisleri, bazen güvenilir üretici dostlarımız, sizler için kendi bölgelerindeki ürünleri, seçiyorlar, tarlaları, bahçeleri imalat merkezlerini dolaşıyor, kontrol ediyorlar. Tüm bu seçilmiş ürünler yöresinden İstanbul’a taşınıyor. İstanbul’a gelince tekrar kontrol edilip, seçiliyor. Tertemiz paketlenip kapınıza geliyor. Sitemizde yer alan her bir “e-Hamal güvenilir gıda” ürünü, el emeği göz nuru ve titizlikle seçiliyor.

Bizim işimiz en doğrusunu en doğalını seçmek ve kapınıza güvenilir gıda getirmek, sizin elinize geçen her e-Hamal ürününde, güvenilir tedarikçi e-Hamal olarak tarladan, üretim merkezinden kapınıza kadar her aşamada hep varız. Bölgelerde kendi seçici ekibimiz, İstanbul’da kendi soğuk havalı depomuz, kendi tertemiz paketleme ekibimiz ve soğutuculu yepyeni e-Hamal araçlarımız ile hizmet veriyoruz. Gözümüzle görmediğimiz, elimizle seçmediğimiz hiçbir ürünü size göndermiyor ve göndermeyeceğiz. Sıfatımız aracılık değil, seçicilik. Ürün listemiz de “e-Hamal güvenilir ürün listesi”. İşimiz çok keyifli, eğlenceli, lezzetli, bir o kadar da detaylı…

Manifestonun tamamını okumak için tıklayın.

Bugün e-Hamal, Türkiye’nin 81 ilinden 10.000’in üzerinde üyesine binlerce başarılı teslimat yapıyor.

THY de dahil olmak üzere pek çok uluslararası hava yolu şirketine ürün veriyor. Alım yaptığı üreticileri desteklemeye devam ederken kendi markasıyla üretime de başladı. e-Hamal Organik ve HSS Naturel isimleriyle kendi Organik ve Naturel ürün gamlarını oluşturdu.

İşlerin gelişmesiyle birlikte ihracata da başlayan e-Hamal için bir de ihracata yönelik site hazırladık. Şimdilik İngilizce ve Fransızca desteği olan site daha pek çok dile çevrilecek. export.e-Hamal.com adresli siteyi WordPress ve woocommerce  entegrasyonuyla hazırladık. Site Aralık 2018’in ortalarında açıldı.

e-Hamal.com‘u ziyaret edin. Sosyal medya çalışmalarımızı görmek için: instagram.com/ehamalcom | facebook.com/ehamalcom