Markanız için benzersiz bir çözüm arıyorsanız mutlaka deneyin: illüstrasyon

1990’lı yıllarda reklam ajansları stok fotoğraflarla çalışmayı tercih ederlerdi. O zamanlar katalog mantığıyla hazırlanan kitaplardan görseller bakılır, seçilen görsel kampanyaya uygun sürelerde kiralanırdı, bu görseller yüksek maliyetli oldukları için ancak büyük markalar ve çalıştıkları büyük ajanslar kullanabilirdi. Bir diğer seçenek de profesyonel casting ve fotoğrafçılarla fotoğraf çekimi yapmaktı. İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte stok fotoğraflara erişim gerek hız, gerek maliyetler açısından çok kolaylaştı. Bugün profesyonel kalitede bir konsept görseli 5-10 USD karşılığında almak mümkün.

Bu durum küçük işletmelerin hayatını kolaylaştırırken büyük markalara farkında olmadan zarar vermeye başladı.

Markanın sitesinde, kampanyasında kullandığı bir görsel karşınıza 10 farklı firmaya ait sitede, reklamda hem de ne yazık ki amatörce hazırlanmış uygulamalarla çıkmaya başladı.

İşte bu noktada özgün illüstrasyon farklılık arayan kurum ve markalar için iyi bir çözüm olarak çıkıyor karşımıza. İyi bir illüstratörün elinden çıkan çalışmalar yerelden ulusala kampanyaları çekip çeviriyor, TV reklamlarından bannerlara pek çok yerde uygulanabiliyor.

Ama dikkat edin kötü illüstrasyon tehlikelidir.