Bu makale internet/reklam sektörünü fast food sektörüne benzeterek, Haylaz Robot’un neden “Organik Tasarım” yapmayı tercih ettiğini anlatıyor.

Baştan belirtelim amacımız kimseyi karalamak, kimsenin yaptığı işi küçümsemek değil. Kim ne isterse onu yer, bu bir arz-talep meselesi. McDonalds’ın hamburgerleri, KFC’nin bol kalorili kızarmış tavuklarıyla sağlıksız bir yemek yemek isteyenler her zaman olacak. Ama “Organik” kavramının neden çıktığını ve bu kadar “in” olduğunu bir düşünün isterseniz. Sağlıklı bir omlet pişirmek için organik yumurta alan, hafif bir öğlen yemeği için organik domates, marulu tercih eden insanlar da var.

İnternet ortaya çıktığından beri klasik reklam ajaslarının dikkatini çeken bir mecra oldu. Müşterilerinin internet ihtiyaçlarını önceleri ajans içinde internetten az çok anlayan çalışanlara (Biliyoruz, oralardaydık…) ve klasik art direktörlerin dikey ilan alışkanlıklarına emanet ettiler. Pazarın iyice büyümesi ve uzmanlık gerektirmeye başlamasıyla, 2000’lerin ortasında interaktif ajansları satın almaya başladılar. Bu birleşmeler sonucunda o güne kadar yeni ve farlı şeyler üretmek için motivasyon ve heyecana sahip olan interaktif ajanslar, reklam ajanslarının seri üretim ve şablon çözümlerine tabi olmaya başladı.

Biraz açalım. Müşteri yeni ürününü tanıtmak isterse, reklam ajansı ona klasik bir kampanya önerir. Basın ilanları, TV ve radyo reklamları, billboardlar, POP malzemeleri vb. Çünkü ajansın yapılanması ve know-how’ı bu çözüm paketini üretecek şekildedir. Ve para kazandıran, karlı bir proje ancak ajansın kurulu düzenini kullanarak gerçekleştirilebilir. Art direktörü bu konularda uzmanlaşmıştır, reklam yazarı klasik metinler yazar, medya planlamacısı gazeteleri, TV’leri tanır…

Oysa bu birleşemeler öncesi disiplinlerarası çalışan, her projeyi “Yeni bir proje” olarak kabul edip, deneysel navigasyon uygulamaları, viral projeler, blog siteleri, interaktif videolar gibi farklı çözümler üreten interaktif ajanslar dinamik bir mecra yaratmışlardır. Pazarın bu kadar büyümesi de o güne kadar görülmemiş çeşitlilikteki bu çözümler sayesinde gerçekleşmiştir.

Neredeyse 100 yıllık bir geçmiş ve know-how’a sahip klasik ajanslar ve sadece 15 yıllık bir geçmişe sahip interaktif ajansların “kar” motivasyonuyla birleşmesi sonucunda interaktif ajansların asimile olmaları kaçınılmaz olmuştur.

Seri üretim, 50-100 arası çalışan, montaj bandı sistemiyle proje üreten, fokusu en kısa sürede en fazla projeyi tamamlamak olan bir sistem, bir dönem önce yenilikçi kabul edilen çözümleri aynı klasik ajansların yaptığı gibi basma kalıp çözümlere dönüştürmüştür.

Yeni interaktif proje var, mikro site yapalım (1 ay sonra internet çöplüğünde unutulacak). Viral video çekelim (viralin “normal” olduğu bir sektör?). 2 tane rus manken oynatalım (Seks satar)… Brief’in müşteri temsilcisi tarafından göstermelik alındığı, yaratıcı ekibe “Çok güzel bir site olsun” şeklinde aktarıldığı, doğru çözümü bulmak için tasarım öncesi zaman harcamak yerine, sahip olunan iş gücünün sömürülerek çok alternatif üretilip sürümden tutturulduğu bu yeni fabrikalar, fast food zincirleri uzun vadede firmaların sağlığına zarar veriyor. Her yeni ürünü, her yeni markası, her yeni kampanyası için yeni bir mikro site yaptıran şirketler, fast-food tüketmekten obezite sorunu yaşamaya başladılar artık.

Şirketinizin, markanızın, ürününüzün sağlığını düşünüyorsanız size “Organik Tasarımı” öneriyoruz.

  • Biz projeniz öncesi parklarda, deniz kenarlarında, açık havada brain storming yaparız (Evet mesai saatleri içinde),
  • İnsan gibi çalışır, fazla mesai yapmayız. Çünkü fazla mesai kötü yönetimdir aslında.
  • Briefinizi tek işi proje satmak olan müşteri temsilcileri değil, yaratıcı kadromuz alır.
  • Araştırma yapar, sorular sorar, sizin için en sağlıklı çözümü bulana kadar çalışırız,
  • 1 ayda tüketilen sabun köpüğü projeler yerine sürdürülebilir ve kalıcı çözümler üretiriz.